سپامسامانه پیام‌رسانی الکترونیکی مالی

banner-02 (2)
سپام دارای هسته مرکزی پردازش پیام‌های مالی ارزی بین بانکی با فرمت‌های استاندارد سوئیفت است. بانک‌های متصل به سپام با سهولت بالا نسبت به تبادل این گونه پیام‌ها با یکدیگر اقدام می‌کنند.

همچنین سپام این قابلیت را دارد که با اتصال استاندارد و رمزنگاری شده با شبکه سوئیفت، بانک‌های متصل داخلی را به شبکه سوئیفت متصل کند. این سامانه با توجه به نیاز شبکه بانکی به ایجاد زیرساخت یکپارچه، متمرکز و استاندارد برای پیام رسانی مالی ایجاد شده است. سپام اساسا مبتنی بر تفکر ایجاد مسیر خدمت متمرکز استوار بوده و به واسطه آن شعب بانک می توانند در محیطی امن و در قالبی استاندارد به تبادل انواع پیام‌های مالی بپردازند.

ویژگی‌ها

سامانه پیام‌رسانی مالی الکترونیکی سپام به‌منظور الکترونیکی کردن مراودات بانکی و ایجاد زیرساخت یکپارچه خدمت رسانی راه‌اندازی شد. با راه‌اندازی کامل این سامانه، می‌توان تمامی سیستم‌های بانکی را تحت پروتکل‌های استاندارد مبادلات مالی به یکدیگر متصل و ارتباطات، مکاتبات و مراودات میان بانک‌ها و بانک مرکزی را به صورت کاملاً الکترونیکی و امن میسر کرد و ابزارهای نظارتی بانک مرکزی بر این مراودات بر روی آن قابل پیاده‌سازی است.

همچنین با استفاده از سپام نه تنها برای اولین بار، یک زیرساخت پیام‌رسانی واحد مالیِ ملی در کشور برای تمام مراودات مالی عمده بانک‌ها از قبیل اعتبارات اسنادی ارزی و ریالی، ضمانت‌نامه‌های ارزی و ریالی، حوالجات ارزی، مکاتبات، استعلام ها و مذاکرات از طریق یک شبکه واحد پیام‌رسانی قابل انجام بوده، بلکه امکان اتصال به بانک‌های خارجی در خارج از کشور را می‌توان به گونه‌ای برقرار کرد که بدون به‌کارگیری امکانات مؤسسه سوئیفت و نگرانی‌های مربوط به آن با زبانی مشترک و آشنا، تعاملات مالی با آخرین فناوری‌های موجود صورت گیرد.

قابلیت‌ها

  • مطابقت با استانداردهای بین‌المللی پیام رسانی ISO15022 و ISO20022
  • سامانه ارسال و دریافت پیام‌های سوئیفت (داخلی) و ارائه عملکرد مشابه سوئیفت به بانک‌ها
  • اتصال بانک‌های عضو به سوئیفت (خارجی) و ارائه عملکرد CBT
  • پذیرش اتصال بانک‌های عضو از طریق سامانه تحت وب، تبادل فایل، صف  MQ
  • ارائه سرویس پرینت پیام‌ها تا شعبه بانک‌ها
  • ارائه سرویس ویژه CUG (Closed User Group)
  • خدمات آموزشی و مشاوره‌ای

سوالی در ارتباط با طرح ها و پروژه های شرکت ملی انفورماتیک دارید؟

ورود به سایت