طرح صبای دانشتوسعه شبكه تحقیقاتی ضرورتی اجتناب ناپذیر در مسیر توسعه

banner-02 (2)
دنیای امروز، دنیای پژوهش و آموزش و ارتباط آنها با صنعت و جامعه است بدین معنی كه آموزش و پژوهش نقشی اساسی در توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جوامع دارد. همچنین تاثیر ارتباط متقابل صنعت و دانشگاه در توسعه آموزش عالی و در توسعه پایدار از اهمیت زیادی برخوردار است.

امروزه سرمایه‌گذاری در زمینه منابع انسانی به ویژه آموزش عالی در كنار سرمایه فیزیكی و زیربنایی با هدف ایجاد رشد اقتصادی در جوامع صنعتی بسیار اهمیت دارد. این در صورتی است كه چالش‌های فراروی ارتباط صنعتی و دانشگاه در ایران در سالیان اخیر به مقوله مهم و اساسی تبدیل شده است و همان‌طور كه گفته شد كشورهای توسعه یافته به این مقوله توجه خاص دارند. می‌توان گفت اگر از توانمندی‌هایی كه در دانشگاه ها وجود دارد برای برطرف كردن نیازهای جامعه استفاده كنیم گام‌های اولیه برای خودكفایی صنعتی در گذر به توسعه ملی برداشته شده است.

معرفی

شركت ملی انفورماتیك از پیشگامان صنعت انفورماتیك كشور و به عنوان بزرگترین شركت سرمایه‌گذار فعال در حوزه انفورماتیك بانكی با نزدیك به سه دهه فعالیت، موفقیت‌های زیادی در طراحی و توسعه زیرساخت‌های صنعت بانكی كشور كسب كرده است. این شركت با این اعتقاد كه تكیه بر توان علمی مراكز دانشگاهی، محققین، پژوهشگران و شركت‌های دانش بنیان یكی از راه‌های توسعه و پیشرفت صنعت بانكی كشور خواهد بود، با هدف برقراری ارتباط سازنده و پایدار با دانشگاه‌‌ها، مراكز آموزشی، پژوهشی و فناوری محققان و پژوهشگران نسبت به طراحی و پیاده سازی ”طرح صبای دانش“ اقدام كرده است. در این طرح ‏در نظر است با استفاده حداكثری از ظرفیت‌های پژوهشی نسبت به تعریف و اجرای پروژه های تحقیقاتی، شناسایی نیازهای فنی و زیرساختی و نیز ارائه راه حل‌های موثر در زمینه چالش‌های صنعت بانکداری اقدامات مقتضی صورت پذیرد. مهمترین اهداف این طرح‌ عبارتند از:

 • تقویت و توسعه‌ ارتباط بین صنعت بانكداری كشور با دانشگاه‌‌ها، مراكز آموزشی، پژوهشی، محققین و پژوهشگران با تمركز بر:
  • استفاده از توانایی­ها و ظرفیت‌های تحقیقاتی دانشگاه‌‌ها، مراكز آموزشی، پژوهشی، محققان و پژوهشگران در جهت برطرف كردن نیازهای تحقیقاتی و پژوهشی صنعت بانکداری کشور
  • هدفمند كردن پژوهش‌های كاربردی دانشگاه‌‌ها، مراكز و موسسات آموزشی، پژوهشی و محققان و پژوهشگران متناسب با نیازها و چالش‌های صنعت بانکداری كشور
 • بهبود، ارتقاء و ایجاد نوآوری در فرآیندهای فعلی صنعت بانکداری کشور متناسب با استانداردهای جهانی

پرتال اینترنتی صبای دانش

با هدف تسهیل ارتباط بین دانشگاه‌ها، محققین و پژوهشگران با شركت ملی انفورماتیك در طرح صبای دانش پرتال اینترنتی صبای دانش به نشانی www.sabayedanesh.ir طراحی و مورد بهره‌برداری قرار گرفته است.

در این پورتال پس از اعلام نیارمندی توسط ذینفعان طرح صبای دانش و طی مراحل تایید و تصویب نیازمندی،‌ محققان و پژوهشگران می‌توانند با توجه به موضوعات مصوب نسبت به تهیه و ارسال ارائه پیشنهاد طرح اقدام كنند. تمامی مراحل بررسی و ارزیابی پیشنهاد طرح‌های واصله قابل پیگیری توسط پیشنهاددهندگان است. مراحل اجرایی ‌پیشنهاد طرح‌های مصوب نیز در این سامانه قابل مشاهده و پیگیری توسط اعضای طرح و ذی‌نفعان آن است.

از سوی دیگر این سامانه امكان دریافت ایده‌های نوآورانه در زمینه ماموریت‌های گروه ملی انفورماتیك را دارد. بر این اساس علاوه بر نیازهای اعلام شده توسط ذی‌نفعان طرح صبای دانش كه محققان و پژوهشگران می‌توانند بر اساس آنها پیشنهاد طرح ارائه كنند، امكان ارائه ایده‌های نوآورانه و خلاقانه خارج از چارچوب‌های فوق‌الذكر نیز فراهم شده است. به طور كلی می‌توان كاركردهای اصلی این سامانه را بر اساس موارد زیر برشمرد:

 • دریافت و بررسی نیازهای پژوهشی و تحقیقاتی شركت‌های گروه ملی انفورماتیك و بانك مركزی
 • دریافت و بررسی ایده‌های خلاقانه و نوآورانه محققین و پژوهشگران
 • تسهیل در پیگیری نیازها و ایده‌های ثبت شده توسط ذی‌نفعان طرح

دفاتر نمایندگی

از آنجایی كه همواره نحوه ارتباط محققان و پژوهشگران با شركت‌ها و سازمان فعال در صنایع مختلف با چالشهای همراه بوده است، در این طرح شركت ملی انفورماتیك به ایجاد دفاتر نمایندگی در دانشگاه‌ها اقدام كرد تا بدین طریق اساتید و دانشجویان ارتباط بدون واسطه‌ای با دبیرخانه طرح صبای دانش داشته باشند. مهمترین وظایف دفتر نمایندگی شركت ملی انفورماتیك در دانشگاه‌ها عبارت است از:

 • شناسایی ظرفیت‌های پژوهشی و تحقیقاتی دانشگاه و ایجاد شبكه همكاری برای ارائه خدمات پژوهشی به گروه ملی انفورماتیك
 • انتقال نیازهای تحقیقاتی ـ پژوهشی گروه ملی انفورماتیك و ذی‌نفعان آن در قالب اولویت‌های تحقیقاتی به شبكه پژوهشی دانشگاه
 • پیگیری و تسهیل مراحل اداری انعقاد قرارداد و اجرای طرح‌های تحقیقاتی
 • اطلاع‌رسانی به شرکت ملی در خصوص طرح‌های تحقیقاتی كاربردی انجام پذیرفته شده توسط اساتید و دانشجویان دانشگاه و امكانات پژوهشی موجود در دانشگاه
 • ایجاد زمینه وبستر مناسب برای تبادل اطلاعات علمی و فنی بین دانشگاه و شركت های گروه ملی انفورماتیك

صبای دانش! طرح ارتباط شرکت ملی انفورماتیک و دانشگاه ها

ورود به سایت