آيا چين «قطب فين‌تک جهان» می‌شود؟

فین‌تک یا همان استفاده از فناوری برای کارآمدتر ساخت خدمات مالی، سابقه چندانی در جهان ندارد.

از نیویورک، لندن و سیلیکون ولی به عنوان مراکز اصلی فین‌تک یاد می‌شود ولی گروهی از کارشناسان با توجه به پیشرفت‌های قابل ملاحظه چین در این بخش، معتقدند این کشور در آینده به قطب اصلی فین‌تک در جهان تبدیل خواهد شد.

این کارشناسان برای ادعای خود دلایلی نیز اقامه کرده‌اند.

به عنوان مثال، اغلب بانک‌های عمده و مهم در چین از قبیل BOC، ICBC، CCB و ABC دولتی هستند و وام دادن به شرکت‌های مطرح دولتی جزو اولویت‌های آنهاست.

در این بین، موسسات مالی نوین و برخی غول‌های فناوری همچون علی بابا، Tencent و بایدو سعی کرده‌اند با راه‌اندازی پلتفرم‌های فین‌تک و دیجیتال خود، از این خلاء بهره گرفته و به پشتیبانی از شرکت‌های متوسط و کوچک بپردازند.

از سوی دیگر تعداد زیاد کاربران اینترنتی در چین و نقش مهم آنها در توسعه فین‌تک این کشور نباید از نظر دور نگه داشته شود.

در چین بیش از 700 میلیون کاربر اینترنت وجود دارد که به خدمات پرداخت با استفاده از اسمارت‌فون‌ها‌ علاقه نشان می‌دهند.

به گزارش وب‌سایت TechBullion، نرخ پذیرش فین‌تک در چین، بیش از اغلب کشورهاست.

به عنوان مثال، بیش از 40 درصد شهروندان چینی از سیستم‌های پرداخت نوین مانند Alipay استفاده می‌کنند، در حالی که این رقم برای سنگاپور فقط 4 درصد است.

این اشتیاق، در دیگر حوزه‌های فین‌تک از قبیل مدیریت ثروت، وام و بیمه نیز مشاهده می‌شود.

موضوع دیگر این است که در گذشته «بلاکچین» در چین فقط به دانشگاه‌ها و نهادهای تحقیقاتی محدود بوده است ولی اکنون این روند تغییر کرده و ما شاهد حضور و فعالیت اتحادیه‌ها و کنسرسیوم‌های مختلفی در این حوزه هستیم که Qianhai International Blockchain Ecosphere Alliance از آن جمله است.پاسخی بگذارید

ورود به سایت